Karwia to maleńka miejscowość letniskowa nad morzem Bałtyckim oddalona niespełna 5 km od Jastrzębiej Góry. To co ją charakteryzuje to piękna, szeroka i piaszczysta plaża, która co roku przyciąga wielu turystów spragnionych wypoczynku. Karwia była dawniej kaszubską wsią rybacką.

morzePrawie 3 km pas dostępu do morza oddzielony jest od miejscowości pasem wydm porośniętych wiecznie zielonym, sosnowym lasem. Spacerując po lesie warto bliżej przyjrzeć się drzewom których nie oszczędzają silne wiatry, wiejące podczas sztormów, nadając im niepowtarzalne kształty i charakter. Strefa wydm, porośniętych niewielkimi kępkami traw oraz sosnowych zagajników, jest pod ścisłą ochroną.

Dogodny mikroklimat Karwi i powietrze o dużej zawartości jodu sprzyjają leczeniu górnych dróg oddechowych, astmy, alergii oraz osób z chorobami układu krążenia. Nastrojowa i spokojna atmosfera jaka panuje w Karwi koi nerwy oraz pozwala się zrelaksować i odprężyć.

w20Największą atrakcją Karwi jest bez wątpienia szeroka (do 80m), piaszczysta plaża, oddzielona od lądu wydmami i lasem sosnowym, zaliczana do najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża Bałtyku. Historia Karwi sięga 1274 roku, natomiast turyści przyjeżdżali tu już przed II Wojną Światową dla szerokiej plaży z sosnowym lasem i wydmami oraz czystego powietrza bogatego w jod. W Karwi znajduje się wiele zabytkowych zabudowań sprzed II wojny światowej sięgających nawet lat 90. XIX wieku, wybudowanych w charakterystycznym stylu rozpowszechnionym na Nórdze. W miejscowości znajdują się także zabytki: powojenny kościół z wieżą drewnianą dobudowaną w latach 80 – tych, baza ratownictwa z ciekawą wystawą umieszczoną na ścianie szopy – wśród eksponatów znajdują się m. in. sieci, boje, a także przedmioty wyrzucone przez morze, kilometrowa tama z metalowych stopni postawiona w latach 30 – tych minionego wieku po powodzi. Do dziś zachowało się również kilka domów o konstrukcji szkieletowej z XIX wieku oraz wał przeciwpowodziowy wybudowany przez mieszkających tu Holendrów w 1900 roku.

W Karwi przy ul. Wojska Polskiego zostały wyznaczone dwa letnie kąpieliska nadmorskie. W 2012 r. kąpielisko Karwia (wejście nr 43) spełniało obowiązkowe wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej.

Atrakcje w Karwi:

Plaża – jest jedną z najszerszych nad Bałtykiem. Oddzielona jest od lądu pasem wydm porośniętych lasem sosnowym. Przez nadmorski bór biegnie szlak turystyczny, który miłośnikom spacerów daje możliwość do dłuższych wędrówek wśród czystego, żywicznego powietrza.

Nadmorski Park Krajobrazowy – obejmuje on swoją ochroną północną cześć Pobrzeża Kaszubskiego, Mierzeje Helską, wschodnią część Wybrzeża Słowińskiego i fragmenty Zatoki Puckiej – w tym oczywiście Karwię. Na terenie NPK i jego otuliny utworzono wiele rezerwatów, użytków ekologicznych czy obszarów ochrony zwierząt.

Bielawskie Błota – znajdują się w ich obrębie dwa rezerwaty florystyczne: Moroszka Bielawskiego Błota i Woskownicy Bielawskiego Błota. Woskownica europejska to rzadki w Polsce gatunek o charakterze atlantyckim. Woskownica jest krzewem torfowiskowym o wysokości 1,5 m. Moroszka to rzadki gatunek maliny. Obecnie gatunek ten w warunkach naturalnych występuje w wilgotnych borach strefy borealno-arktycznej.

Nordic Walking – na terenie Karwi i sąsiedniej Jastrzębiej Góry wytyczono 3 trasy o różnym stopniu trudności przeznaczonych dla uprawiania Nordic Walking. Trasy oznakowane są czytelnymi tablicami. Przez Karwię przechodzi najdłuższa trasa czarna – łączy się ona z trasami w Jastrzębiej Górze.

Mapa Karwi:

mapa-karwi

 

 

 

 

 

 

Miejscowości w najbliższej okolicy Karwi:

Dębki – nieduża nadbałtycka wioska turystyczna położona u ujścia Piaśnicy ok. 8 km na zachód od Karwi. Dębki są oddalone są od dużych miast – zapewniają ciszę i spokój. Już w okresie międzywojennym Dębki były letniskiem – tedy na Piaśnicy była granica Państwa Polskiego. Niewątpliwym atrybutem Dębek jest przepiękna, szeroka plaża.

Krokowa – to siedziba gminy oddalona ok 7km na południe od Karwi. Z ciekawostek – znajduje się tam Zamek w Krokowej. To wspaniałe miejsce do organizacji konferencji, spotkań. Zlokalizowany jest w malowniczej okolicy Puszczy Darżlubskiej. W zamku mieści się Muzeum Regionalne.

Ostrowo – (ok 2,5 km na wschód) niezwykle urokliwa wieś letniskowa, położona na niewielkim wzniesieniu, zwanym „Kępą Ostrowską”, wokół rozległych Karwieńskich i Bielawskich Błot, w przeszłości zalewanych przez morze. W Ostrowie, w lesie na wysokości cmentarza, stoi drewniana wieża widokowa.

Jastrzębia Góra – położona jest na wysokim klifowy brzegu. Znajduje się tu Gwiazda Północy – najdalej na północ wysunięte miejsce w Polsce, wąwóz Lisi Jar, zabytkowe wille. Jastrzębia Góra oddalona jest od Karwi ok 6 km na wschód.

Rozewie – część Jastrzębiej Góry z latarnia morską, przy której znajduje się nieduże Muzeum Latarnictwa Morskiego. W Rozewiu jest również Rezerwat Przyrody Przylądek Rozewski, w którym dominują ponad 200-letnie olbrzymie buki. Rozewie oddalone jest ok 8 km na wschód od Karwi.

Władysławowo – miasto rozległe miasto (od Karwi po Chałupy) położone nad otwartym Morzem Bałtyckim – ok 15 km na wschód od Karwi. We Władysławowie warto zobaczyć: port rybacki i morski, Dom rybaka z wieżą widokową, Hallerówkę – byłą willę gen. Hallera, Aleję Gwiazd Sportu.

Zapraszamy serdecznie do Karwi!